• Martin na bielom koni

• S menom Martin prichádza pani zima a podľa dávnych pranostík padá prvý sneh.

V základne škole v Oravskom Podzámku si žiaci na 1. stupni pripravili pre žiakov krátke pásmo a symbolicky priblížili  významný skutok sv. Martina. V rozhlasovej relácii opísali krátky životopis sv. Martina. Venovali žiakom pár pranostík, zanôtili Svätomartinskú pieseň a dokonca dostali v priamom prenose rozhlasu odkaz od sv. Martina v šírení dobra. Po skončení rozhlasovej relácie sa žiaci celej školy pohostili sladkými Svätomartinskými orechovými podkovami.

Akcia svoje vyvrcholenie zažila v ŠKD, kde divadelný krúžok pripravil pre žiakov dramatizáciu zo života sv. Martina.  Pani  vychovávateľky I. Brňáková, M. Vraňáková mali pre žiakov pripravenú tematickú tvorivú dielňu. Pod ich vedením žiaci s nadšením plnili úlohy. Zbierali symboly zo života sv. Martina. Dobrovoľne robili dobré skutky, delili sa, pomáhali si  a s úsmevom pribíjali klince na podkovy, vyrábali si štíty, meče, piekli sladké Svätomartinské rožky plnené makom.

Hlavnou myšlienkou bolo žiakov pozvať do výzvy šírenia dobra a konania dobrých skutkov.

Veríme, že myšlienka nezištného dobrého skutku sv. Martina žiakov podnietila a ďalej podnieti byť vzájomne na seba milšími a ochotnejšími si pomáhať v kruhu svojej triedy, školy, rodiny.

p.I. Brňáková, M. Vraňáková, V. Zoššáková