• Martin - výlet 1. a 4. ročník

• V stredu 24. mája  2023 deti prvého a štvrtého ročníka s radosťou  kráčali ku škole, lebo bol pred nimi deň, na ktorý netrpezlivo čakali počas celého školského roka: školský výlet. Odštartovali sme okolo ôsmej ráno a namierili sme si to tento krát na Turiec do Martina.

Prvou zastávkou nášho výletu bola: návšteva mestskej časti Priekopa, kde sa nachádza jediné hasičské múzeum. Prehliadka múzea pozostáva z expozície konských a ručných striekačiek, expozície motorových striekačiek, oddelenia výzbroje a výstroje, zbierky medzinárodných uniforiem a dvoch expozícií hasičských automobilov. Expozície sa nachádzajú v troch rôznych budovách v rámci areálu SIM. Dobrovoľné hasičské zbory patria medzi najstaršie záujmové organizácie v Slovenskej republike. Základnými vlastnosťami jej členov je nezištná obetavosť, nadšenie a oddanosť často - krát odovzdávaná z generácie na generáciu.

Druhou zastávkou nášho výletu bolo: Múzeum slovenskej dediny Martin. Tento skanzen patrí k najmladším na Slovensku. Verejnosti bol sprístupnený v roku 1985 a v súčasnosti ho tvorí 25 objektov. Dominantou expozície je zrubový gréckokatolícky kostolík, zasvätený sv. Michalovi archanjelovi. Ďalej sme si pozreli zrubové obytné domy, ktoré boli postavené na začiatku a v prvej tretine 20. storočia. Tieto domčeky boli z rôznych regiónov, my sme navštívili Oravu, Liptov. Svoje zastúpenie tu mali dediny: Bobrov, Jasenová, Vyšný Kubín... Expozícia bola obohatená  a spestrená pútavým výkladom, teplým slnečným  prostredím prírody. Múzeum dokonca disponuje živými hospodárskymi zvieratami. V niektorých objektoch sa ešte stále usporadúvajú svadby, jarmoky. Na pohľad staré múry sú stále vyhľadávaným miestom nielen turistov a milovníkov histórie ale aj filmárov, kde   natáčajú neopakovateľné filmy a rozprávky, napr. Perimbaba.

Ďakujeme triednym učiteľkám B.Solárovej, D. Havrilovej za prípravu školského výletu.

• Máš o koliesko viac?

• Prvá školská vedomostná súťaž zameraná na všeobecné vedomosti s názvom: "Máš o koliesko viac?" bola pre nás niečo nové a výzvou pre žiakov prvého i druhého stupňa. Všetci žiaci sa zúčastnili triednych kôl a najbystrejší z nich postúpili do školského kola, ktoré bolo špeciálne pripravené zvlášť pre mladších žiakov ale i pre starších. Po napínavom súboji hláv sme našli žiaka, ktorý má o koliesko viac na 1. stupni a tým je Jakub Bulvasňák zo 4.A triedy. Napätie panovalo aj na 2. stupni a v tesnom bodovom skóre zvíťazil Lukáš Zelník z 5.A triedy. Súťaž mala veľký úspech, žiaci vytvorili úžasnú atmosféru ako vo vedomostných súťažiach v televízii. Dozvedeli sme sa veľa nových vedomostí a tešíme sa znova o rok.

Pripravili: D. Karetková a K. Hojová