• Adoptuj si kravičku - projekt

• Žiaci 1. stupňa v uplynulých dňoch zažili v rámci projektu Adoptuj kravičku dobrodružný deň. Prváci a tretiaci navštívili svoje kravičky na Poľnohospodárskom družstve vo Veličnej, druháci zavítali na Poľnohospodárske družstvo do Lokce. Počas exkurzie videli kravičky, mnoho uslintaných teliatok, ale aj dve malé mačičky, ktoré nás sprevádzali počas celej návštevy. Teliatka bývali v malých domčekoch so senom a slamou. Pracovníci družstva ochotne porozprávali o tom, ako to na družstve funguje, ako sa kŕmia a doja kravy, ako sa ďalej spracúva mlieko, a čo všetko zahŕňa starostlivosť o tieto poľnohospodárske zvieratá. Na záver si všetci pochutili na výborných syrových korbáčikoch.

Do projektu Adoptuj kravičku sú zapojené všetky triedy 1. stupňa. Každá trieda si adoptovala svoju kravičku, ktorá žije na Slovensku. Prváci a tretiaci majú svoje kravičky z družstva  vo Veličnej, druháci z družstva v Lokci a štvrtáci majú kravičku v Zuberci. Tak ako starostlivosť o kravičku vyžaduje každodenné činnosti, aj deti sa o svoju starajú každý deň cez interaktívnu tabuľu formou hry. Skenujú EAN kódy z mliečnych výrobkov a tie si v zmenárni zamieňajú za dukáty. Tie následne použijú na nákup jedla, pitia a pomôcok na čistenie pre svoju kravičku. Každý mesiac vyplnia kvíz a splnia špeciálnu úlohu. Za toto všetko získavajú body a veríme, že na konci šk. roka aj niečo vyhráme.

Cieľom projektu je podpora slovenského mliekarenského priemyslu, zvýšenie konzumácie mliečnych výrobkov u detí a uvedomenie si hodnoty práce ľudí, ktorý sa podieľajú na celom procese od mlieka k výrobku na našom stole. Tešíme sa, že žiakov práca v projekte veľmi baví a dúfame, že im to vydrží až do konca roka.

Pripravili: S. Šlachtová, K. Hojová