Žiaci ZŠ s MŠ Oravský Podzámok sa zúčastnili mimoriadnej akcie, ktorú zažili v Záchrannej stanici Zázrivá, vo štvrok 6.10.2022. Pri vstupnej bráne žiakov čakal usmiaty spoluzakladateľ jedinej záchrannej stanice na Slovensku stanice milovník prírody, ochranár, človek s veľkým srdcom v jednej osobe: Metod Macek. Žiaca sa pri vstupe oboznámili s bohatým programom rozdeleným na 2 časti: 1. prezentácia dokumentárneho filmu, 2.pútavá návšteva ekostanice . Celý vstup mal svoje presné pravidlami, ktoré spočívali v pokojných a nehlučných presunoch ohľaduplné k zvieracím pacientom.
Záchranná stanica v Zázrivej je zariadenie, ktoré slúži na záchranu zranených, slabých alebo inak indisponovaných živočíchov, najmä vtákov, z celého Slovenska..Funguje neuveriteľných 20 rokov od svojho otvorenia. Záchranná stanica pre voľne žijúce živočíchy funguje v Zázrivej už od roku 2001. Má teda bohaté skúsenosti s rehabilitáciou najrozmanitejších druhov. Počas svojej existencie bolo do stanice prijatých vyše 2000 živočíchov . V areáli ekozáhrady žiaci mohli vidieť rôzne druhy rastlín, drevín, mokradné jazierko, vtáčie búdky, napájačky a plochy pre hmyz a plazy.
Ekocentrum v Zázrivej sa zaoberá prípravou a vedením ekovýchovných programov určených žiakom a študentom všetkých typov škôl, od materských až po vysoké, a taktiež organizovaným skupinám verejnosti. Súčasťou záchrannej stanice a ekocentra je aj ekozáhrada a približne 2 km dlhý náučný chodník, kde na siedmych tabuliach sú spracované témy o záchrannej stanici, o živočíchoch a rastlinách regiónu, o obci Zázrivá a Národnom parku Malá Fatra. Ako spresňuje zakladateľ stanice Metod Macek: „Najčastejšie sú u nás vtáky, a to predovšetkým sokoly myšiare a myšiaky, zo sov sú to myšiarky ušaté a sovy lesné, potom, samozrejme, orly skalné, na ktoré sa špecializujeme, ale aj bociany či labute. Nasledujú cicavce, z nich najmä ježkovia, plchy či veveričky, potom obojživelníky a plazy. Mali sme tu už viac ako 14 vydier, jednu rysicu, dvoch vlkov a deväť medveďov.“Ošetrovanie a starostlivosť o tieto živočíchy si vyžaduje náležitú pozornosť, skúsenosti, ale aj vybavenie. Živočích je po prijatí do stanice vyšetrený, v prípade operačného zákroku operovaný, a je umiestnený podľa okolností do samostatnej voliéry, alebo ak okolnosti dovolia spoločne s iným živočíchom vhodného druhu. Zvieratá, ktoré boli umiestnené v stanici sa dokumentovali a v spolupráci s televíznu stanicou a ďalšími nadšencami prírody sa podarilo pútavým spôsobom pripraviť dokumentárny film „šanca prežiť. Tento Film bol pustený aj našim žiakom, aby si vedeli predstaviť čoho všetkého sa týka starostlivosť o zranené zvieratá a čo všetko zahŕňa dobrovoľná práca.
Odchádzali sme s hlbokými dojmami a neopakovateľnými zážitkami nad prácou Metoda Maceka, ktorý nás inšpiroval pre ďalšie kroky. Ponúkli sme jeho stanici spoluprácu a výťažky snažení žiakov budú venované jeho dobrovoľníckej práci a záchrane zvierat.
Zodpovedná: V. Zoššáková, B.Solárová