• LEGO v ŠKD

• V stredu 1.6. 2022 žiaci školského klubu strávili v parku pred školou tvorivé popoludnie s LEGOM. K dispozícií bolo školské lego i  vlastne lego , ktoré si mohli žiaci doniesť do školského klubu po dohode s rodičmi. Počasie bolo priaznivé slnečné a chuť žiakov obrovská.

Žiaci tvorili jednotlivo i v skupinkách zaujímavé stavby z rôznej veľkosti lega a prezentovali svoje veľkolepé veľdiela. Netradičná aktivita sa žiakom  páčila. Každý žiak za svoju tvorivosť a originalitu dostal legový časopis, vhodný pre ďalšie inšpirácie.

Ďakujeme rodičom za možnosť priniesť si z domu vlastné lego a ukázať spolužiakom svoju šikovnosť a fantáziu.

Už teraz sa tešíme na ďalšie nové akcie.

Mgr. Zoššáková, Mgr. Vraňáková

• Deň včelárstva

• 20. máj je Medzinárodný deň včelárstva. Na tento deň sme k nám do školy pozvali včelára z Oravského Podzámku pána Murína. Prialo nám aj počasie a tak beseda sa konla v školskom parku. Pán včelár deťom rozprával o význame chovu včiel, čo je to propolis, peľ, materská kašička, včelí vosk a ďalšie zaujímavé informácie o chove včiel. Podrobne im opísal prácu včelára počas celého kalendárneho roku. Na záver prednášky deti ochutnali lesný med. Dopoludnia deti s pani Zoššákovou varili sirup z púpav, ktorým mali ochutenú vodu na záver prednášky.

Počas tvorivej dielne si deti vyrábali s pani Vavrečanovou EKO desiatové sáčky z včelieho medu. Na koniec si pochutnali na vafliach s medom. Domov deti odchádzali plné dojmov, zážitkov a nových poznatkov.

Toto cestou ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a priebehu tejto akcii.

Mgr. Zoššáková

• Finančná gramotnosť

• Finančná gramotnosť patrí k témam vzdelávania žiakov na základných i stredných školách. Rozhodli sme sa ju priblížiť našim žiakom prvého stupňa formou prepojenia s reálnym životom. A tak to všetko začalo: Každá trieda si vytvorila svoju banku a každý žiak si v nej otvoril účet. Počas týždňa si na svoj účet sporili peniaze za dochádzku do školy a za splnenie úloh tak, ako sa to deje aj v práci rodičov. Po týždni si žiaci vypočítali stav na účte, v utorok 24.5.2022 si vybrali z účtu hotovosť a vybrali sa na tržnicu.

Tržnicu tvorili samotní žiaci, ktorí sa rozhodli byť predajcami. Ponúkali svoje hračky, výrobky, knihy, ale i koláčiky a iné maškrty, ktoré pripravili doma s rodičmi. Ostatní žiaci sa venovali nakupovaniu. Atmosféru tržnice si prišli vychutnať aj žiaci druhého stupňa, ktorí dostali možnosť zarobiť si zopár eur v ten deň na vyučovaní. Atmosféra bola výborná, plná vravy, zjednávania cien, akciových ponúk... Nechýbala ani zmenáreň pre prípad situácie, kedy chýbajú drobné mince.

Finančný zostatok si žiaci znova vložili na svoj účet a tak si mohli porovnať stav financií. Vo štvrtok dostali platobnú kartu, na ktorej bol uvedený finančný stav, ktorý mali v banke a spolu sme prežili prvú aukciu v našej škole. Boli v nej knihy, tričká, sladkosti ale i knihy, šáločky a veci na tvorenie. Kto danú vec kúpil, platil kartou, na ktorej musela byť samozrejme dostatočná hotovosť. Atmosféra plná očakávania, zvyšovania ceny a radosti z dobrej kúpi bola úžasná.

Na tejto realite sme sa naučili čo je banka, bankový účet a ako funguje bankomat. Poznáme už pojem zostatok na účte, platobná karta i to, že aj táto karta má nejaký limit. Vieme vysvetliť rozdiel medzi platbou v hotovosti a bez hotovosti. Prežili sme dva týždne vo finančnej realite a naozaj sme si to užili.

Ďakujeme rodičom za ochotu a pomoc pri príprave detí na tržnicu a tiež všetkým, ktorí prispeli do aukcie.  Tešíme sa na ďalšiu spoločnú akciu.

Mgr. Hojová, Mgr. Šlachtová