• Deň Zeme

• Ani tento rok sme nezabudli na sviatok našej planéty a na jej oslavu sme pozvali k nám do školy lesníkov z Lesnej správy v Oravskom Podzámku, ktorí si pre nás pripravili zaujímavé workshopy. Spoznávali sme vtáky podľa vydávaných zvukov, zvieratá podľa srsti a stôp. Priraďovali sme odrezky dreva k jednotlivým drevinám a vyskúšali si pílenie a zatĺkanie klincov do dreva rôznej tvrdosti. Oboznámili sme sa s náradím, s ktorým pracujú v lese. Informácie o lesníctve sme získali z filmu a besedy. Za spoločne strávené chvíle im ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

A. Kubicová a žiaci 2. stupňa

• Easter edupage

•      Veľká noc ešte nezačala, ale my sme sa už 27.3. stretli na virtuálnej schôdzke s našimi kamarátmi so škótskeho Aviemore, aby sme sa porozprávali o veľkonočných zvykoch  a tradíciách. My sme si pre nich pripravili prezentáciu v angličtine o tom, ako sa trávila Veľká noc na Slovensku v minulosti a ako ju prežívame v súčasnosti a komentovanú ukážku, kde sme im ukázali neodmysliteľné súčasti Veľkej noci ako sú veľkonočné vajíčka a korbáče, nezabudli sme ani na dobové oblečenie – kroje, ktoré boli tiež súčasťou veľkonočnej oblievačky.

Naši kamaráti si pre nás pripravili plagát, kde spísali škótske veľkonočné tradície, a tak sme sa dozvedeli o gúľaní vajíčok. Kotúľanie vajíčok dolu trávnatými kopcami symbolizuje kameň, ktorý sa odvalil z Ježišovho hrobu. Vajíčko je uvarené na tvrdo a vyzdobené. Aj čokoládové vajíčka majú svoje miesto v ich veľkonočných tradíciách. Skoro ráno ich vo veľkonočný pondelok deti hľadajú v záhrade, kde ich predtým ukryli rodičia. Medzi obľúbené veľkonočné špeciality patria „ Hot Cross Buns “, sú to sladké rolky plnené hrozienkami a s krížom na povrchu ako symbolom Ježišovho ukrižovania.

Touto netradičnou hodinou angličtiny sme sa opäť dozvedeli niečo nové o kultúre a krajine našich škótskych kamarátov. Našu prezentáciu nájdete na školskom webe. Budeme radi, keď si ju pozriete a možno niektoré miesta aj spoznáte.

PaeDr. A. Kubicová a žiaci 5. a 7. ročníka

Žiacka prezentácia: Easter_in_Slovakia_presentation.pptx